Jak vybrat zábradlí a proč?

Při výběru zábradlí myslí většina lidí hlavně na to, aby zábradlí bylo bezpečné. Zábradlí je však také estetickou záležitostí, dotváří celkový vzhled domu či bytu.

Jak správně vybrat zábradlí? Základem budoucí spokojenosti je především výběr materiálu a také to, zda vybíráte zábradlí do interiéru nebo do venkovních prostor. Mělo by být stylové, vzhledově přitažlivé a současně zajišťovat patřičnou ochranu. Schodišťové zábradlí poskytuje také oporu a pomoc při stoupání do schodů. Nabídka různých druhů zábradlí je velice bohatá, každý druh a materiál mají své výhody a nevýhody. Jak tedy při výběru postupovat?

Moderní i klasické materiály

Zábradlí se nejčastěji zhotovuje z hliníku, dřeva, nerezu, skla nebo pozinkovaného kovu. Každý z těchto materiálů má svá pro i proti, proto musíte vybírat podle konkrétní situace. Jiné může být vhodné zábradlí na terasu, zábradlí na francouzská okna, zábradlí s výplní a další. Na schodišťová zábradlí bývá někdy potřeba pořídit také madlo. Mějte na paměti, že zábradlí může ochránit vaše soukromí nebo naopak umožní nahlížet k vám z širokého okolí. Pozor na výšku zábradlí, příliš nízké zábradlí svůj účel nesplní, a navíc není pohodlné, příliš vysoké zábradlí neumožní bezpečný pohyb, a pokud je opatřeno výplní, může i stínit ve výhledu.

Zábradlí ze skla je „in“

skleněné zábradlí

Potřebujete do své domácnosti výrazný a moderní prvek? Pak zvolte skleněné zábradlí. To působí jednoduchým vzhledem, který se určitě hodí do moderního domova. Sklo působí lehce a vzdušně, pokud není zbarvené, je průhledné a propouští dostatek světla. Není jen krásné, ale poskytuje také velkou míru bezpečí. Použitý materiál má vysokou odolnost i pevnost, a tak odolá i silným nárazům a případným mechanickým poničením. Celoskleněné zábradlí může být opatřeno madlem. Madla na zábradlí ze skla jsou často dřevěná, působí teplejším a přírodním dojmem. Další možností jsou velmi elegantní a moderní madla nerezová. Skleněné zábradlí vyžaduje údržbu, správný dojem vytvoří jedině tehdy, je-li čisté.

Co nabízí zábradlí z hliníku

Hledáte velmi lehké zábradlí? Hliníkové zábradlí se lehce přepravuje i montuje, navíc se s ním snadno manipuluje. Povrchová úprava eloxováním umožňuje zvolit některou ze široké škály barev. Nejde pouze o barevné odstíny, ale i o povrchovou úpravu. Problémem není ani lesk nebo mat či bronzování či zlacení. Tento druh zábradlí je možno využít ve vnitřních i venkovních prostorách. Lze ho přizpůsobovat všem možným typům schodišť nebo balkónů či teras. K dostání jsou i stavebnice, které si zájemce může sám sestavit podle vlastních požadavků. Takové zábradlí je skoro bezúdržbové, není ho nutno ošetřovat, špiní se jen minimálně, jeho barva se nemění a nepodléhá oxidaci.

Kovové zábradlí a zábradlí z nerezu

nerezové zábradlí

Kov patří k ušlechtilým materiálům, proto vzbuzuje dojem určitého luxusu a elegance. Pro svou odolnost je využitelné všude. Jeho obliba vzrůstá, protože je jednoduché a má čisté tvary. Pokud se však jedná o pozinkované zábradlí, to není vhodné pro interiéry, a navíc má velkou váhu. Chromové nebo nerezové zábradlí nevyžaduje údržbu a jako estetický prvek je opravdu dokonalé. Navíc ho lze kombinovat například se sklem či dřevem nebo opatřit kontrastním madlem.

Klasikou je dřevo

Osvědčeným materiálem zábradlí, který znají všichni, je dřevo. Jako přírodní materiál obydlí zútulňuje vnitřní prostory. Záleží na povrchové úpravě. Ve vnitřních prostorách se používá barva na dřevo, lak a olej, ve venkovních prostorách speciální barvy pro venkovní prostředí a lazura. Je nutné počítat s pravidelnou údržbou, což je zásadní rozdíl v porovnání s ostatními druhy zábradlí. Dřevěné zábradlí však má svou zvláštní krásu a tradici. Na výběr jsou zábradlí jednoduchá a hladká nebo zdobená a vyřezávaná. Materiálem mohou být různé druhy dřevin, ke kvalitnějším druhům patří například dřevo dubu, buku, jasanu i javoru. Cenově dostupnější dřevěná zábradlí jsou z borovice nebo smrku.

Zábradlí můžete doplnit madlem

Máte již zvolené vhodné zábradlí, a nyní váháte nad tím, jak vybrat madlo? I madlo na zábradlí má jak bezpečnostní, tak estetickou funkci. Dotek ruky na madle by měl být příjemný a pohyb pohodlný. To znamená, že madlo by mělo být ve výši minimálně 90 cm. Pokud máte menší děti, můžete zvolit madla dvě, jedno ve výši vhodné pro děti, tedy kolem 50 cm. I madla však mohu být dekorativním prvkem. Pokud bude madlo umístěno ve venkovním prostředí, musí být odolné a povrch by měl být upraven tak, aby nebyl kluzký. Materiály jsou podobné jako v případě zábradlí, klasikou je dřevo, oblíbený je kov, nerez a mnoho barevných variací nabízí také plast. Je také vhodné sladit design madla, zábradlí a dalších doplňků jako jsou držáky, kliky a podobně.