Máte starší vícepatrový dům a vaši představu interiéru narušuje původní schodiště v barevném tónu i provedení, které vašim záměrům nevyhovuje? Přemýšlíte o možnostech, jak udělat schody? Pak je na místě uvažovat o obložení schodů. A logicky bude následovat otázka, čím obložit schody. Renovace betonových schodů nebo schodů z teraca lze provádět různými způsoby, je možné vybrat obklad schodiště dlažbou, obložení schodů vinylem nebo zvolit přírodě bližší variantu, dřevěné obložení schodů.
Dřevo je ideální materiál, se kterým se snadno pracuje a pomocí moření, laků i olejů lze dosáhnout úžasných proměn. Promění se tak i prostor v okolí schodiště a interiér se celkově zkrášlí.
Způsoby, jak obkládat schody
Rozhodnete-li se pro obložení schodů svépomocí nebo svěříte provedení firmě? Stejně se budete muset rozhodnout pro některý ze způsobů obložení schodů dřevem. Jednou možností je obložit celé schodiště, stupně i nášlapy, celé schodnice. Masiv je zde vhodnou variantou. Dřevěné nášlapy na schody lze doplnit obložením podschodnice.
Pro obložení betonových schodů se často využívá tvrdé dřevo, například dub, buk či jasan. Dřevěné nášlapy na betonové schody mohou být i z měkčího borovicového nebo smrkového dřeva. Takové obklady schodů jsou sice levnější, ale také vyžadují častější údržbu a nemají tak dlouhou životnost.
Proč zvolit dřevo na schody
Proč si lidé volí jako způsob, jak obložit schody, právě dřevo?
- Dřevo není přitažlivé pouze po estetické stránce, ale je také výborným izolantem.
- Při chůzi hřeje a tlumí nárazy. Pohlcuje přílišný hluk a chodba je pak tišší.
- Pokud je ošetřeno ochrannou vrstvou, například lakem, vydrží dlouhou dobu. A navíc je oprava jednoduchá a snadná.
- Prošlapané dřevo se obrousí, použije se impregnace a materiál se znovu ošetří olejem nebo lakem, aby se vytvořila ochranná vrstva.
- Dřevo interiér prosvětluje a dokáže ho opticky zvětšit. Je možné také zkombinovat více druhů dřeva a doplnit stupně podsvícením.
- Olejové nátěry jsou vysoce odolné. Jednoduchá je také údržba.
- Je potřeba pouze dát pozor na vlhkost nebo použití abrazivních prostředků nebo chemie. Většinou stačí pouze vysavač.
- I cenové relace se přizpůsobí vaší peněžence. Podle stavů financí si můžete zvolit druh dřeva. K nejdražším patří exotické dřeviny, nejlevnější je měkké dřevo. Ušetřit se dá kombinací více vrstev dřeva, kdy spodní vrstva je z levnějšího dřeva, nášlapná vrstva je z kvalitnějšího druhu dřeva.
Dřevěný obklad venkovních schodů
Venkovní schody u domu nebo v zahradě mohou být okrasným prvkem, pokud ladí s domem i architekturou zahrady. Pokud jste příznivci přírodního vzhledu, zvolíte přírodní kámen nebo právě dřevo. Co když však v zahradě schody již jsou a vám se vzhled nelíbí? Pořiďte si obklady na venkovní schody. A nemusíte se bát pustit se do renovace schodů svépomocí.
Jak obložit venkovní schody dřevem? Mějte na paměti, že dřevo špatně snáší povětrnostní vlivy, a proto zvolte odolnější druhy dřeva. Skoro všechny druhy dřeva vyžadují péči – impregnaci, barvu na dřevo, lak či olej – záleží na tom, jaký odstín dřeva jste si vybrali. Pokud si ošetřením a péčí o venkovní schody nejste jisti, odborní prodejci vám rádi s výběrem pomohou.
A jak obložit schody dlažbou? Stačí vybrat správný druh obkladu a dodržet postup pokládky. Nabídka je tak široká, že si vybere skutečně každý.
I dřevěné schody musí být bezpečné
Ať máte schody interiérové nebo venkovní, vždy musí být především bezpečné. Bezpečí všem uživatelům mohou zajistit madla nebo zábradlí. Můžete samozřejmě zůstat u stejného materiálu jaký má schodiště, ovšem efektní bývá kombinace s dalšími materiály, jako je kov nebo sklo.
Ve vnitřních prostorách zcela jistě vynikne nerezové zábradlí nebo madlo. Jinou možností jsou celoskleněná zábradlí, která prostor nezmenšují a prosvětlují. Zábradlí musí být stabilní, a pokud je složeno z příček, neměla by mezi nimi být příliš velká mezera, zvláště pokud jsou v domácnosti děti. Pro starší uživatele je vhodné umístit zábradlí po obou stranách. Na venkovní schodiště určitě pořiďte protiskluz na schody, abyste zabránili uklouznutí a nepříjemnému pádu. Protiskluz jistě oceníte i u vnitřních schodů, zvláště, jedná-li se o schodiště s větším sklonem nebo vyššími schody.
Renovace schodů svépomocí
Jako každá renovace začíná i obkládání schodů důkladnou přípravou. Pokud se do obkládání pustíte sami, budete potřebovat několik truhlářských nástrojů, pilu, se kterou nařežete lamely, vodováhu, lepidlo a spárovku, vrtačku s vrtákem (doporučujeme osvědčené značky Narex, Makita, Filedmann, Bosch nebo Güde). Lepidlo by mělo být speciálně pro lepení schodů, aby výsledek byl skutečně kvalitní. Materiál pro obklad je potřeba připravit. Nařežete si lamely z masivu, připravíte stupně a podstupně. Vše projde povrchovou úpravou a spojí se vrutem jako písmeno L. Všechny stupně musí být stejně vysoké, jinak by hrozilo zaškobrtnutí. Jinou možností, jak stupně spojit, je drážka.
Jak postupovat při obkladu schodů
Nejdříve si připravte schodiště. Vrtákem vyvrtejte 4 otvory a do nich umístěte hmoždinky. Vložte vruty a s jejich pomocí upravte podklad tak, aby byl v rovině jak vodorovně, tak příčně. Pak naneste lepidlo a na něj umístěte připravené schody. Pracujte bez přestávek, lepidlo zasychá velmi rychle. Lepidlo se nanáší ve třech pruzích. Po nalepení ještě zkontrolujte provedení pomocí vodováhy. Jestliže je vše v pořádku, můžete na schody umístit zátěž. Váhu zátěže najdete na popisce lepidla. Můžete použít činky, kanystry s tekutinou, kameny a podobně. Stupně by měly být zatížené alespoň po dobu 20 minut. Po odstranění zátěže lze schodiště používat.
Co získáte výběrem dřeva
Dřevo je nadčasový materiál, je stále módní a oblíbené. Dřevěné schodiště se hodí do naprosté většiny interiérů. Lze ho ponechat celodřevěné nebo zkombinovat s dalšími materiály, především na madlech a zábradlí. Pokud mu budete věnovat patřičnou péči, vydrží vám dlouhou dobu a bude okrasou interiéru i exteriéru.