Nerezové zábradlí – montáž krok po kroku
Venkovní zábradlí u novostaveb je mnohdy řešeno jako jedno z posledních. I proto jsou výhodná variabilní stavebnicová řešení z nerezové oceli. Podmínka odolných materiálů je zásadní, a proto mezi jedno z nejjednodušších řešení patří nerez. Na našem eshopu najdete všechny komponenty nutné pro sestavení nerezového zábradlí svépomocí.
Zaměření a výběr správných komponent
Po zaměření schodiště stanovte potřebný počet sloupků podle délky vašeho zábradlí (standardní vzdálenost sloupků u stavebnicového řešení je 1 m). Rozhodněte se pro typ ukotvení sloupku. Jako horní madlo vybírejte vždy nerezový typ, dřevěná madla nikdy nevyrží tolik co nerezová. Vybrat si můžete i typ výplně: nerezové pruty, nerezové lanka či skleněné výplně vyrobené z bezpečnostního skla, které nemusí být jen čiré, ale i mléčné nebo tónované. Jednotlivé komponenty nerezového zábradlí můžete libovolně kombinovat. Další variantou je celoskleněné zábradlí bez sloupků, které je v dnešní době doslova hitem a jeho přednosti jsou převážně díky minimálnímu rušivému efektu. Ke každému lanku, tyči a madlu je ještě nutné zakoupit koncovky, které jsou používány vždy na začátku a na konci zábradlí. „Pokud si nejste jisti, kolik sloupků a jaký rozměr madla zvolit, můžete zaslat okotovanou fotografii stávajícího zábradlí, případně prostoru kde zábradlí bude a my Vám zdarma zašleme návrh řešení včetně všech komponentů.
Co budeme potřebovat
K objednaným komponentům zábradlí nezapomeňte na speciální lepidlo na nerezovou ocel určené pro spojování nerezového materiálu a ochranný přípravek na nerezovou ocel, který nerez chrání před deštěm, sněhem, ale i mechanickými oděrkami.
Ze své dílny využijete standardní nářadí – šroubovák, plochý klíč, šestihranný imbusový klíč, příklepovou a ruční vrtačku. Pro kotvení zábradlí je třeba zakoupit závitové kotevní tyče (které dle potřeby nařežete na požadované délky) a kloboukové matky. S kotvením nám pomůže chemická kotva určená pro venkovní použití (doporučujem chemickou kotvu od Fischera, máme s ní dlouhodobé velmi dobré zkušenosti a žádné reklamace). Chemická kotva je v podstatě dvousložkové chemické lepidlo, které závitovou tyč ve vrtaném otvoru pevně a rychle ukotví. Vždy je třeba volit variantu přípravku pro venkovní použití. S tou se dá pracovat až do mínus 15 stupňů Celsia, doporučujem však aby teplota byla nad bodem mrazu. Obecně platí, že chemická kotva schne déle při nižších teplotách, čímž se samotná montáž prodlužuje . Chemická kotva zajistí potřebnou pevnost zábradlí.
Montáž nerezového zábradlí krok za krokem:
1. Zkontrolujte úplnost dodávky a nachystejte vše potřebné pro montáž zábradlí (vodováha, nářadí, chem. kotva, závitové tyče apod.)
2. Vyznačte si místa, kde budete sloupky na kotvit. Každý sloupek je kotven na dvou až třech místech za pomocí tzv. kotvící patky, která se nachází ve spodní části sloupku a je součástí každého
sloupku. Pozor – rozměřujte s naprostou přesností a vše kontrolujte za pomoci vodováhy.
TIP: Pokud chcete ušetřit místo, volte kotvení sloupku boční. Varianta kotvení na horní plochu schodu nebo podesty je na místo náročnější. V případě bočního kotvení si naměřte rozteč mezi otvory v patce. Vzdálenost od horního okraje schodu/podesty volte cca 5 cm od okraje podesty. |
ZDE NALEZNETE ODKAZ NA MONTÁŽNÍ SET PRO SLOUPKY S BOČNÍM KOTVENÍM
3. Na řadu přichází důležitá fáze vyvrtání děr pro závitové tyče, kterými sloupky ukotvíme k podestě. Pozor: Podle typu zdiva zvolte správný způsob vrtání! Vyvrtat je nutné otvor o hloubce cca 10-12 centimetrů.
4, Na závěr vrtání nezapomeňte vyfouknout z otvorů všechen prach pomocí speciálního vyfoukávače, případně můžete kartáčem otvor vyčistit a vysavačem důkladně vysát! Pokud byste toto neudělali, hrozí, že se chemická kotva – „lepidlo“ – obalí prachem a vůbec neupevní závitovou tyč v otvoru.
5. V další fázi aplikujeme chemickou kotvu. Pozor, pracujte rychle. Lepidlo již několik vteřin po nanesení zasychá. Každý otvor vyplňte ze 2/3 lepidlem a poté do něj hned zasuňte závitovou tyč. Ta bude vyčnívat z otvoru – délku vyčnívající části spočítáte sečtením tloušťky patky a kloboučkové matky. V našem případě je to délka přes dva centimetry.
* Před samotným vrtáním doporučujeme použít lepící pásku aby se zamezilo poškození schodu, případně stěny. Na stěnu doporučujeme papírovou lepící pásku která netrhá omítku.
* Vytvrdnutí chemické kotvy je závislé na venkovní teplotě. Například při 20 stupních Celsia je lepidlo vytvrzené po 30–45 minutách. V chladnějším počasí se tato doba prodlužuje. Pro další montáž není třeba čekat celou tuto dobu, již po cca 30 minutách můžete pokračovat v montáži. A proč je důležité tuto dobu neuspěchat? Pokud budete příliš rychlí, závitová tyč nebude v otvoru držet a bude se protáčet.
6. Na závitové tyče nasaďte patku se sloupkem – a vše upevněte kloboučkovými matkami. Matky nedotahujte úplně na doraz. Vždy si zkontrolujte vodováhou, že je sloupek v rovině. Až poté vše finálně dotáhněte.
7.Sloupky jsou ukotveny a my se budeme věnovat madlu. Jeho ukotvení ke sloupku se děje pomocí tzv. krčků, které tvoří vršek každého sloupku. U krčků můžete nastavit sklon madla pomocí dvou šroubků přišroubujete k madlu. Tloušťka nerezové trubky je 2mm, což stačí pro vytvoření robusního a pevného spoje. Pro samotnou montáž madla je dobré mít
vrták do nerezové oceli a
závitník. Madlo lze jednoduše říznout pomocí rozbrušovačky s použitím kotouče na nerezové zábradlí.
8. Nejdříve si madlo položte na krčky. Neumisťujte ho ale příliš blízko k fasádě! Na konec madla totiž ještě patří záslepka, která čítá také několik milimetrů. Jakmile máte madlo finálně usazené, za pomoci fixu udělejte přes otvory v krčku na madle značky, do kterých později vyvrtáte závitové otvory.
9. Vyvrtání otvorů do zábradlí – je ideální za pomoci
šablon, které zaručí, že se vám kulaté zábradlí nevymkne z rukou a dále, že budete vrtat rovně a na správném místě. Ovšem lze to i bez těchto šablon. Pomocí svěráku a pevné ruky zvládnete navrtat sami.
10. Madlo opatřete záslepkou. Upevněte ji za pomoci speciálního lepidla na nerez. Tím potřete vnitřní stranu madla a záslepku do něj zasuňte. V této fázi můžete zábradlí posadit na krčky a upevnit šroubek.
11. Pokud je zábradlí nějak zalomeno, stejně jako v naší realizaci, je třeba také madlo tomuto tvaru přizpůsobit. K lomení madla slouží tzv. spojky, které spojíte s ostatními částmi madla opět za pomoci
speciálního lepidla na nerez. Spojky můžete použít s
fixním úhlem popř. s
nastavitelným úhlem. Vždy záleží jestli ve spoji madel dostanete požadovaný úhel 90 nebo 45 stupňů.
12. Na řadu přichází montáž výplně. V našem případě jde o nerezové pruty případně nerezové trubky v přůměrech
10, 12 až 16mm, které se využívají jako výplně (*opět nastavíte filtr na požadovaný průměr výplně a objednáte požadovanou délku) . Ty jsou ke sloupkům upevněny pomocí
držáků, které jsou již součástí sloupku. Konce prutů je třeba opatřit nerezovou
koncovkou, která nedovolí, aby se do prutů dostala vlhkost, nečistoty. A samozřejmě jde také o pohledovou záležitost.
TIP: Montujete si zábradlí a lom ohybu vaší prutové výplně a madla není zcela ideální či nekopíruje úhel ohybu vašeho schodiště? Častokrát se na nás obraceli naši zákazníci s podobným problémem. Vše vyřeší koupě jednoho dílku z našeho stavebnicového zábradlí. Jde o tzv. nerezovou
3D spojku, slouží k jednoduchému propojení dílčích prutů výplně zábradlí nebo madla. Při nasunutí prutu nebo madla lze tuto spojku silově ohnout a nasměrovat k přesně potřebnému sklonu
13. Pruty se kotvami vždy prostrčí – zkontrolujeme vodorovnost prutů vůči madlu a podestě, a poté utáhnete "červíka" v držáku výplně a tím zafixujete nerezovou výplň. Budete potřebovat imbusový klíč. Lepidlem na nerez materiál připevníme na konec každého prutu koncovku.
TIP: Abychom nemuseli každou koncovku nebo 3D spojku držet a čekat, až lepidlo vytvrdne, zafixujte ji k prutu ještě papírovou lepicí páskou. Ta zajistí, že se komponent nepohne a dobře k prutu přilne. Tento typ lepidla tuhne v závislosti na počasí přibližně 24 hodin. Poté můžete papírovou lepicí pásku sundat
Referenční fotografie z realizací do našich zákazníků: