Jak vybrat schody a kam je umístit?

Schody, po kterých budete chodit i několikrát za den, by měli být hlavně bezpečné. Funkčnost není ale s krásou v rozporu, takže se nebojte, že by vaše schodiště nebylo chloubou. My vám poradíme, jaký zvolit materiál, tvar, rozměr a design, taky kam schodiště nejlépe umístit a jaké zvolit zábradlí.

Dříve než se pustíme do vybírání schodů, je dobré položit si pár základních otázek.

1. Na co schody?

Na první pohled tato otázka vypadá jako nesmyslná vždyť přece víte, že chcete schodiště k tomu abyste se dostali z jednoho patra do druhého. Přesto se v ní skrývá mnohem víc. Hlavní je vědět jakou funkci budou schody plnit, jestli se bude jednat o hlavní schodiště, po kterém budete chodit dennodenně, nebo o vedlejší schodiště, které použijete jen občas, třeba při cestě na půdu. Další skrytou otázkou je, jestli se na schodišti bude často míjet více lidí. 

schody1

2. Kam s nimi?

Na to, kam schody umístit neexistuje žádná univerzální rada. Je potřeba hledat řešení, které nejvíc vyhovuje vašemu životnímu stylu. Nejlepší je zvolit schodiště vedoucí ze vstupní haly. Protože pokud máte děti, které se často baví běháním po domě, rozhodně nebude rozumné postavit schodiště do středu obývacího pokoje. Při promýšlení nejvhodnějšího umístění je třeba se vyvarovat umístění radiátoru pod schodiště, nebo otevírání dveří do prostoru před schodištěm.

Když víme, jestli se schody budou používat často nebo málo a kam je umístit. Je čas vybrat tvar a materiál.

3. Jaký tvar?

Točité schodiště je dobrou volbou do interiéru, kde není příliš místa nazbyt. Berte ale na vědomí, jestli se vám po těchto schodech bude chodit dobře. Hlavně aby se vám při výšlapech nahoru a dolů netočila hlava nebo nedělalo zle. Může vám to totiž pěkně znepříjemnit samotné bydlení.Pokud dáváte přednost pohodlí před originalitou a máte dostatek místa volte schodiště přímé, nebo ve tvaru písmen L, P, Z, nebo U, protože jsou bezpečnější a bude se vám po něm lépe chodit. Navíc prostor pod schody lze dobře využít pro vestavěné skříně na míru. 

schody2 (1)

4. Jaký materiál?

Volba materiálu závisí hlavně na vzhledu interiéru a možností je spousta, v poslední době se lidé vracejí k přírodním materiálu a tady je nejčastější volbou dřevné schodiště z dubu nebo javoru. Jestli chcete ušetřit můžete zvolit borovici nebo buk. Podobné jsou laminátové schody, ty se dobře udržují a jsou odolnější proti poškození. Jestli chcete něco luxusnějšího můžete zvolit kamenné schody, které jsou jedním z nejstabilnějších materiálů. Betonové schody obložené PVC nebo dlažbou (nejlépe protiskluzovou) se taky neztratí. Poslední možností jsou schody skleněné, tuto volbu ale vynechejte, pokud máte děti nebo zvířata.

Montované, nebo monolitické? Jinými slovy bude schodiště nedílnou součástí domu, nebo ho bude tvořit samostatná lehčí konstrukce? Montované schody se vybírají častěji jako okrasa obytného interiéru a monolitické, nejčastěji ocelobetonové, když schody budou umísťovat mimo obytný prostor. Ale nemusí to tak být vždy, takže záleží na vás.

Když už budete mít vybraný materiál i tvar vylaďte i nášlapy, tedy jednotlivé schody, které by měly vypadat stejně jako samotné schodiště. 

schody (1)

V neposlední řadě jsou důležité bezpečnostní prvky, tak se pojďme podívat i na ně.

5. Bezpečnostní prvky

Kromě protiskluzu na schodech, který může být ve formě koberce, nesmí chybět zábradlí, které zabráním možným domácím úrazům

Na našem blogu máme článek, jak vybrat zábradlí. Tady vám popíšeme, jaké jsou druhy, a které najdete na našich stránkách. Co se týče zábradlí na schodišti jde především o váš vkus a o to, aby ladilo se zbytkem interiéru. Na výběr máte ze skleněného zábradlí, které krásně zapadne do každého interiéru, nebo nerezového zábradlí, které vzbuzuje dojem určitého luxusu a elegance. Dále můžete zvolit i dřevěného, u kterého je nutné počítat s pravidelnou údržbou, což je zásadní rozdíl v porovnání s ostatními druhy. A nakonec laminátové zábradlí

Všechna zábradlí můžete doplnit madlem, které má jak bezpečnostní, tak estetickou funkci.