Jak vyčistit nerez?

Nerez – materiál, který působí elegantně, moderně a čistě. Jenže bez důkladné údržby mu krása dlouho nevydrží. Stačí matné skvrny, napečené vrstvy, flíčky od různých druhů jídla nebo kapek zaschlé vody a elegance je pryč. Přesto můžete mít domácnost vybavenou nerezovými prvky a stále čistou, když víte, jak na to. Je mnoho způsobů, jak vyčistit nerez, a stačí vybrat vždy jen ten vhodný. I bez velké námahy získá vaše domácnost zpět svůj lesk a přitažlivý vzhled. A nemusí vždy jít o drahý čistič nerezu, někdy pomůžou i tzv. "babské rady". Nebudete muset usilovně drhnout, používat koncentrované chemické prostředky. Vystačíte si i s tím, co se nachází v každé běžné kuchyni.

Na co si dát při čištění nerezu pozor

Ať se jedná o kuchyňské spotřebiče, nádobí, kuchyňské dřezy, nerezové zábradlí, rámy francouzských oken, nerezová madla schodišť a zábradlí a další prvky, nepoužijte nikdy takové prostředky, které by mohly nerez poškrábat. Škrábance na nerezu se dají jen velmi těžko odstranit a původní lesk je pryč. I když vám skvrny nebo špína odolávají, neberte do ruky drátěnku nebo houbičku s hrubou vrstvou. Nerezový povrch je citlivý a lehce se poničí. Také různé kartáče, tekuté písky a pasty určené k leštění mohou nerezové povrchy poškodit. To platí i pro čisticí prostředky, které obsahují chlór. Příliš neuspějete ani s obvyklým prostředkem na mytí nádobí. Nečistot a mastnoty se sice zbavíte, ale na povrchu zůstanou šmouhy. Můžete si zakoupit speciální čisticí prostředky na nerez, k dispozici je i leštící pasta na nerez, ale podobných výsledků lze dosáhnout i domácími prostředky.

Jak čistit nerez se speciálními přípravky

Již při pořízení předmětů z nerezu dostanete základní informaci, čím vyčistit nerez, a někdy obdržíte i speciální čistič na nerez. Čisticí prostředek na nerez bývá většinou vysoce účinný, zvládne nejen mastnotu a otisky prstů, ale spolehlivě odstraní i usazeniny nebo vodní kámen. Tyto čisticí prostředky na nerezové spotřebiče lze jen na znečištěné místo nastříkat, setřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou a poté opláchnout vodou a otřít dosucha. Vyplatí se ještě doleštit. Čím vyleštit nerez? Speciální pastou nebo leštěnkou, které jsou k tomuto účelu určené. Ty jsou i ideálním prostředkem, jak odstranit škrábance na nerezu, pokud nejsou příliš hluboké. Ty vyžadují speciální péči.

Poškrábaný nerezový povrch lze rozleštit

Podařilo se vám použít nevhodné předměty při čištění a na vašem nerezovém povrchu jsou viditelné škrábance? Nemusíte si zoufat, oprava je možná, pomocí je rozleštění rýh. Nejdříve povrch důkladně očistěte. Nechte zaschnout. Pak naneste lešticí přípravek. Čím vyleštit poškrábaný nerez? Na střední či hrubé rýhy jsou vhodné lešticí pasty, u kterých je potřeba dodržet přesný postup podle návodu. U některých předmětů je možno použít kotouč na leštění nerezu, ten je vhodný na profesionální i amatérské broušení a leštění nerezu. Povrch sjednocuje také kartáčování nerezu. Broušení nerezu a následné leštění navíc zvýší odolnost povrchu. Jsou i jiné možnosti, jak vyleštit poškrábaný nerez. Na drobné škrábance postačí jako čisticí pasta na nerez bělicí zubní pasta nebo dětský olej. Stejným způsobem můžete oživit vzhled starších spotřebičů.

Ocet jako čistič na nerezové povrchy

V naprosté většině případů stačí nerezový povrch omýt a doleštit pomocí suchého hadříku. Mnoho žen však tvrdí, že nejlepší čistič na nerezové spotřebiče je ocet a jedlá soda. Jedlá soda pomůže odstranit připečené zbytky. Stačí posypat sodou vlhký povrch, rozetřít, nechat působit a poté opláchnout. Z jedlé sody si lze přímo připravit kašičku, je to výborný čistič na nerezový sporák a vůbec čištění nerezu v kuchyni. Použití směsi z jedlé sody je i způsobem, jak vyčistit nerezové příbory, jak vyčistit nerezový dřez nebo jak vyčistit nerezový hrnec.

Ocet je vynikajícím čistidlem vůbec, odmastí a povrch pak zůstane lesklý. Povrch se vyčistí hadříkem nebo houbičkou s octem a suchým hadříkem doleští. Ocet odstraní i vodní kámen a kapky vody, takže je vhodným prostředkem, jak vyčistit nerezovou konvici. Kombinace sody a octa je prostředkem i na nejodolnější mastnotu a nečistoty. Povrch stačí posypat sodou, poprášit octem a nechat působit. Ocet se sodou reagují a rozpouštějí nečistoty. Pak stačí opláchnout vodou a použít utěrku z mikrovlákna. Ta je velmi účinná k tomu, jak vyleštit nerez. Stejný postup velmi dobře využijete, když budete váhat, jak vyčistit nerezovou digestoř.

Další vhodné prostředky pro čištění nerezu

Při čištění nerezových povrchů se velmi osvědčily i vlhčené ubrousky, práce s nimi je navíc velice pohodlná. Právě pomocí ubrousků můžete lehce čistit terasová nebo schodištní zábradlí z nerezu, nerezová madla nebo nerezové rámy francouzských oken. K odstranění nečistot a dosažení vysokého lesku se hodí citronová šťáva. K babským radám patří také bramborové slupky nebo kousky brambor. Obsahují kyselinu šťavelovou, která působí proti rzi. Dalším účinným prostředkem je také stolní olej nebo dětský olej. Ten se nanese v malém množství na hadřík nebo papírovou utěrku a tím se vyleští nerezový předmět.

I nerezové předměty mohou rezivět. Pokud se drobné flíčky rzi objeví, je nutné je odstranit. K tomu použijte buď speciální přípravky, nebo smirkový papír, a následně potřete rozkrojenou cibulí. Pak stačí opláchnout horkou vodou. Při vhodné a preventivní péči vám nerezové předměty budou sloužit dlouhou dobu.