Jak postavit bránu svépomocí?

Při stavbě křídlové či posuvné brány svépomocí si nejprve musíme ujasnit, kterou z těchto dvou variant vybereme. Ne vždy máme totiž možnost volit libovolně, občas nás omezuje prostor a mnoho dalších faktorů, které při konečné volbě hrají svou roli. Pojďme se tedy podívat, jak vyrobit bránu posuvnou, křídlovou, ale i dřevěnou branku, jaké jsou mezi nimi rozdíly, a kterou variantu kdy zvolit.

Výběr brány

Samonosná pojezdová brána

Pojezdové brány se rozdělují na dva podtypy – typ s kolejnicí a bránu samonosnou.

Samonosná pojezdová brána je všeobecně velmi oblíbená pro svou nenáročnou údržbu. Adekvátně plní svou funkci i během nepříznivých povětrnostních podmínek a nezužuje navíc šíři průjezdu.

Tento typ patří k moderním druhům bran, založen je na jednoduché konstrukci, kdy se brána pohybuje pomocí dvou vozíků. Byť se samonosná brána dražší, u typu s kolejnicí musíme zase počítat s dražšími stavebními úpravami. Při realizaci posuvné brány svépomocí tak musíme finanční hledisko dobře zvážit. Svépomocí lze bez větších potíží postavit jak bránu pojezdovou, tak tu s kolejnicí.

Křídlová brána

Křídlovou branku je naproti tomu možné realizovat všude tam, kde je prakticky vzhledem k přístupnosti terénu otevírání jejího křídla bez problémů možné.
Naopak má však i některé nevýhody. Tento typ bran se vyznačuje jednak náročností na nosnost sloupků nebo na elektroinstalaci. Mechanismus může být navíc v některých případech poruchový. Realizace však složitá není. Postavit křídlovou bránu svépomocí je na provedení o něco jednodušší než u bran pojezdových.


Materiály bran

Kov

Kov je materiál robustní a odolný. Charakterizuje ho proto velmi dlouhá životnost, kterou můžeme počítat na desítky let. Porušené části plotu se však musí rychle opravit a ošetřit, jinak může brzy dojít ke korozi. Kov je také na pořízení o něco dražší než jiné materiály. Kované brány se hodí prakticky k jakémukoliv plotu.

Dřevo

Dřevo je přírodním materiálem, který vypadá velmi atraktivně, ale musí se mu zejména v exteriéru věnovat správná péče. Postavit dřevěnou bránu svépomocí není příliš náročné, a pokud vlastníte také dřevěný plot, je rozhodně tou nejlepší volbou, protože jiný materiál by byl uprostřed plotu ze dřeva trochu jako „pěst na oko“. O dřevo je potřeba pravidelně pečovat, nejlépe pomocí olejové lazury.

Pletivo

Nejlevnější a nejjednodušší variantou je samozřejmě pletivo. To je vhodné použít, pokud máme pletivový plot. Výroba brány z pletiva je navíc velmi jednoduchá.


Než se dáme do práce

Realizace brány není obtížná pro člověka, který disponuje alespoň základními kutilskými dovednostmi a průměrnou zručností. Základem je samozřejmě technický výkres posuvné či křídlové brány, pečlivé měření a plánování rozměrů brány vzhledem k prostoru, který máme k dispozici. V případě posuvné brány je též nutné položit kabeláž, pokud má brána fungovat automaticky díky motorovému pohonu. Všechny rozměry pro bránu je nezbytné zakreslit do technického výkresu. Vytvořenými podklady je potřeba se posléze striktně řídit.


Návod – jak vyrobit bránu?

Výroba posuvných bran

Pojďme se podívat na to, jak vyrobit posuvnou bránu. Nejprve je nutné vybetonovat základy a do nich instalovat zmiňované vozíky, v nichž se bude brána pohybovat. Počítejte raději už v této fázi s tím, že jednou budete chtít svou bránu rozpohybovat automaticky, ačkoli nyní to za nutné považovat nemusíte. Kromě stavebního otvoru tak rovnou rozveďte i kabely.

Celý hybný mechanismus pak zajistí ozubený hřeben. Ten bude instalován na bráně magnetickým spínačem. Magnety slouží k tomu, aby brána v požadované pozici zastavila. Jako základ pro samonosnou posuvnou bránu slouží C-profil. Na ten je nutné přivařit vlastní konstrukci brány. Díky tomuto mechanismu je brána rychlá a tichá.

Vlastní konstrukci tvoří ocelové profily zvané jekly, které jsou pro tento účel vhodné, neboť jsou dostatečně pevné. Jako výplň se většinou používá pletivo, mohou však posloužit i dřevěné latě. Jekl je možné svařovat svépomocí, případně se obraťte na zručného zámečníka. Závěrečným krokem by měla být antikorozní úprava, kterou nejčastěji obstará žárové zinkování.

Jak vyrobit křídlovou bránu

K výrobě klasické křídlové brány opět mohou posloužit jeklové profily. Použijte ten o rozměru 40 x 40 mm, eventuálně o nižší tloušťce, aby nebyla brána příliš těžká. Budoucí konstrukci brány je nutné opět svařit. V tomto kroku se vyplatí pečlivost a poctivost. Nutné je zvolit nejlépe posuvné panty, neboť křídla mohou vlivem změn teplot začít „pracovat“ a mohla by tak na sebe přestat sedět.

Návod na dřevěnou branku

Obdobně jednoduchý je i návod na výrobu dřevěné brány svépomocí. Obyčejnou dřevěnou branku k plotu vyrobíte jednoduše; uřízněte dvě prkna, která jsou o 4 cm kratší, než odpovídá vzdálenosti krajních sloupků. Připravte si i dvě prkna, která využijete jako vertikální. Postavte nosný rám brány stlučením těchto prken a přidejte lamely, které upevníte na vnější stranu rámu.


Montáž brány

Co budeme potřebovat?

Kromě pracovního oblečení budete potřebovat:

  • veškeré nářadí
  • ale také rýč pro vyhloubení jam
  • beton
  • desky na bednění
  • kotevní patky
  • a pak všechny součásti brány jako jsou nosné vozíky
  • vodící rolna
  • dojezdová kapsa
  • horní doraz
  • pohon brány
  • zámek
  • a tak dále

Jak zabetonovat sloupky na bránu?

K montáži vzpěry plotu je nejdříve nutné zabetonovat patky. V první řadě musíme vyměřit místa, kde se mají patky nacházet a vykopat zde jámy, do kterých instalujeme bednění. Následně tyto jámy vylijeme betonem, usadíme patky a necháme řádně vyschnout.

Montáž brány na místo – jak usadit samonosnou a křídlovou bránu

Samotná montáž posuvné brány na místo je už maličkostí. Nejprve nainstalujeme všechny zmíněné doplňky. Při montáži dvoukřídlé brány nezapomeneme nejprve umístit panty. Bez těch bychom samozřejmě brány nemohli osadit.

Co se týče osazení samonosné brány svépomocí, v tomto případě nejdříve:

  1. umístíme těleso brány (stejně jako u křídlové varianty)
  2. poté zabudujeme také nosné vozíky
  3. na nosné vozíky pak nasadíme spodní profil brány
  4. následně zkontrolujeme pojezd brány, přičemž odstraníme případné nedostatky (seřídíme do roviny a tak dále)
  5. poté už jen instalujeme kapsu, vodící rolnu a horní doraz