Francouzské okno – jaké jsou výhody a nevýhody?

Velké francouzské okno v pokoji, prosklené francouzské dveře na terasu nebo jen velká okna vnesou do interiéru velké množství denního světla, které skvěle oživí a zútulní každý prostor. Kromě toho je skrz taková francouzská okna krásně vidět ven, takže pokud máte pěkný výhled do zahrady nebo či přírody, případně vlastníte udržovanou terasu či balkon, rozhodně s jejich pořízením neváhejte.

Jaké máme možnosti?

Využití francouzských oken je poměrně široké – mohou být součástí posuvných balkonových dveří nebo jen balkonového okna se zábradlím, posuvných dveří na terasu a terasových oken bez možnosti otevírání, nebo mohou jen sloužit jako velké okno dodávající prostoru množství světla.

Varianty pak mohou být také různé; ať už se jedná o dveře posuvné, klasicky otevírací na kliku nebo úplně bez možnosti otevření. Lišit se mohou i materiálem. Dnes je samozřejmě nejběžnější plast, nicméně i ten může mít různou kvalitu či barvu. Mezi další používané materiály pak patří například hliník nebo klasické dřevo.

Zábradlí na francouzská okna a další nezbytnosti

zabradli pro francouzské okno

Co se týče francouzských oken z možností otevírání, která jsou umístěná na patře, nesmíme nikdy zapomínat na bezpečnost. U posuvného francouzského okna na terasu nebo na balkon je to jednoduché – zábradlí už je tam, a není tedy nutné jím opatřit samotné okno. Dnes je však velmi moderní variantou udělat právě z francouzského okna takový „malý balkon“. Není na něm sice prostor ke vstupu, nicméně dveře se dají otevřít a místnost se tak nenuceně spojí s venkovním prostředím.

Tato varianta už si zábradlí pro francouzská okna žádá. Konstrukce bývá nejčastěji z nerezové oceli či jiného kovu a připevňuje se k fasádě domu. Velmi působivým a moderním prvkem jsou pak zábradlí skleněná – některá díky svému provedení naprosto splývají a nenarušují celkový vzhled domu, jiná mohou být v kombinaci s kovovými prvky.

Balkonové dveře a okna

Vstup na balkon je samozřejmě vždy umožněn dveřmi, avšak i zde máme několik možností, ze kterých vybírat. Dveřmi můžeme doplnit francouzská okna, nebo je umístit jen tak samostatně. Zvolit lze mezi dveřmi klasickými s otevíráním do prostoru a na klinu, nebo mezi posuvnými. U varianty klasické pak mohou být dveře ještě jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Její výhodou je, že můžeme pro vstup na balkon umístit klidně pouze jednokřídlé dveře bez okna, ovšem nevýhodou je, že tyto dveře musí mít menší rozměry, aby panty váhu skla při otevření unesly.

U varianty posuvné pak můžeme vybírat i z širších oken. Jejich nespornou výhodou je bezbariérový vstup na balkon či terasu a možnost rozmístit nábytek bez ohledu na otevírání dveří do prostoru. Že by ale byly posuvné varianty méně náročné na prostor se říct nedá – kolejnice sice vede stropem, nicméně je poměrně dlouhá.

Francouzské okno jako terasové dveře nebo dveře do zahrady?

Francouzská okna se však uplatní i v přízemních domech nebo jejich přízemních prostorách. V posledních letech si získala přízeň právě zde. Fungují buďto jako klasická okna, od kterých se odlišují hlavně svými rozměry nebo jako venkovní dveře. Zde volíme opět z klasicky otevíratelných nebo posuvných variant. Pro vstup na terasu nebo do zahrady se mohou venkovní posuvné dveře jevit jako mnohem lepší možnost – velmi lehce se s ním totiž manipuluje (což ocení nejen děti) a dá se zamykat, přičemž zamknout nebo jen zastavit jej můžete v jakékoliv poloze (například lze ponechat pouze malý průchod pro psa).

Výhody francouzských oken

  • dostatek přirozeného denního světla v interiéru
  • optické zvětšení prostoru
  • lepší výhled do zahrady nebo do přírody
  • intenzivní a rychlé vyvětrání interiéru 

Nevýhody francouzských dveří a oken

  • větší únik tepla v zimním období (možno vykompenzovat trojitým sklem)
  • v letním období může naopak docházet k přehřívání interiéru (avšak pouze u oken orientovaných na jih a jihozápad)
  • méně soukromí (opět je zde možnost umístit okna pouze do zahrady, nebo je zastínit roletou, závěsem či paravanem)