Jak vybrat madlo na zábradlí a schodiště

Budujete  a renovujete dům a okolí? K zajištění bezpečí chůze v nerovném terénu nebo po schodech budete potřebovat zábradlí. A chcete-li, aby byl zachován estetický dojem a zaručeno komfortní užívání, osaďte je vhodnými madly.

Jaké madlo však máte vybrat? zové madlo, kovové madlo, plastové nebo dřevěné madlo, madlo na stěnu, zapuštěné madlo? Jaký je mezi nimi rozdíl, jaké typy a materiály jsou v nabídce a jaká bývá cena madla? Zorientovat se v problematice a napovědět při výběru madla, které je nejvhodnější pro váš interiér i exteriér, vám může napomoci právě tento článek.

Obsah:

MADLA

Druhy madel podle materiálu

Ať jde o madlo na zábradlí, průmyslová madla, madla na zeď, balkonové madlo, madlo na schody, venkovní madlo zábradlí nebo jiný druh madla, vždy budete moci vybírat z široké nabídky materiálů. Ne všechny materiály jsou vhodné pro různé typy madel, záleží na jejich umístění a na zábradlí nebo zdi, na nichž budou madla umístěna.

Hledáte dřevěné madlo na schodiště? Máte k dispozici nejrůznější provedení – dubové madlo, bukové madlo, smrkové či jasanové. Dřevěná madla lze pořídit již ošetřená a nalakovaná, popřípadě dřevěné madlo bez povrchové úpravy. Ta si pak můžete namořit a nalakovat sami, aby dokonale ladila s ostatním okolím. Ošetření musí být provedeno precizně, zvýší se tak odolnost a prodlouží se také životnost madla.

A co tvar? Příjemné je kulaté dřevěné madlo, hranaté je zase elegantnější. Potřebujete-li venkovní madlo, můžete také zvolit dřevěné madlo na zábradlí, ovšem z takového dřeva, které má vyšší obsah pryskyřice a tudíž vyšší odolnost proti povětří. Ošetřit mořidlem a lakem s UV filtrem také držák madla schodišťového zábradlí a další prvky se vyplatí, materiál bude barevně stálý a prodlouží se jejich životnost.

Nerezové madlo na schody, kované madlo, ocelové madlo, kovové madlo, mosazné madlo, plastové madlo na zábradlí nebo univerzální madlo lze využít jak v exteriéru, tak v interiéru i jako průmyslová madla. Zvláštní kapitolu tvoří plastová madla, retro madla, zvolit lze i zafrezované madlo. Pořídíte-li dřevěné madlo, cena vás příjemně překvapí, můžete vybírat z celé škály podle zvoleného druhu dřeva.

Levnější variantou jsou pvc madla, náročnější zákazník si může zvolit madlo nerez.

Proč nesmí chybět madlo na schodišti ani u zábradlí

Zábradlí na schodišti brání pádu při chůzi. Jestliže se potřebujete něčeho přidržet, mělo by být vaše zábradlí opatřeno madlem. Je důležité pro kontakt lidské ruky se zábradlím. Aby vše bylo spolehlivé a příjemné, mělo by mít madlo zábradlí odpovídající tvar. Přednost bývá dávána oblým tvarům, hranaté mohou při úchopu působit nepříjemně. Důležitá je i velikost madla na zábradlí a výška madla. Pro estetický dojem je důležitý i vhodný držák madla. Příliš malé madlo nedává dostatečný pocit jistoty, nadměrné zas nezaručuje bezpečný úchop. Ruka člověka by při chůzi neměla měnit sklon, proto musí madlo přesně odpovídat tvaru schodiště.

Madlo na schodiště

nerezove madlo

Kdy musí být schodiště opatřeno zábradlím? Zábradlí musí být na každém schodišti, které je vyšší než půl metru. A jaká je výška madla na schodišti? Minimum je 90 cm.

Vybíráte-li madlo schodiště, norma a její dodržení jsou důležité. Materiál pro madlo na schody je už jen záležitostí vašeho výběru. Schodišťová madla by měla splňovat nejen bezpečnostní nároky, ale i estetickou funkci. Podle druhu zábradlí je nejčastěji zvoleno dřevěné madlo na schodiště. Elegantní dojem dotváří například nerezové madlo na schody nebo další materiály. Vždy záleží na vhodné kombinaci zábradlí a madla, celkový pocit by měl být příjemný a pohyb ruky na madle by měl být pohodlný. Pro menší děti nebo starší osoby se vyplatí přidat ještě jedno madlo ve výšce kolem 50 cm.

Madla na zábradlí

Ať stavíte nový dům nebo revitalizujete stavbu starší, určitě budete potřebovat zábradlí a samozřejmě madlo. Madlo zábradlí musí plnit svůj účel, tedy zajistit bezpečný úchop a podporu při chůzi po schodišti, ale nic nebrání tomu, aby se stalo i okrasným prvkem. Designová madla mohou být z nejrůznějších materiálů, obvykle se jedná o dřevěné madlo na zábradlí, například ze smrku, borovice, jasanu, bukové madlo zábradlí nebo dubové madlo zábradlí. Jinou variantou je plastové madlo na zábradlí v různých barevných variantách nebo imitace dřeva.

Pro moderní interiéry se nabízí nerezové madlo zábradlí či madlo z mosazi, hliníku, oceli a podobně. Podobný design má mít i držák madla zábradlí. Venkovní madlo zábradlí navíc musí být odolné vůči povětrnostním vlivům, jeho povrch nesmí být kluzký a tomu je nutno podřídit povrchovou úpravu i volbu materiálu. I venkovní madlo by mělo uživateli nabídnout dlouhou životnost.

Madla na zeď

Do některých interiérů a exteriérů se nehodí mohutnější zábradlí. V tom případě je řešením schodišťové madlo na zeď. Může jít například o kovové nebo dřevěné madlo na zeď. Originálním řešením může být třeba zábradlí z provazu, ukotvení zajistí držák madla zábradlí na zeď. Takové zábradlí však není vhodné pro menší děti nebo osoby, které nemají dobrou pohyblivost. Držák madla na stěnu se hodí na chodbu i na schodiště, může doplnit schodišťové zábradlí nebo posloužit jako opora okolo dlouhých zdí. Taková madla lze pořídit v různých rozměrech, jako stavebnice, ve kterých je i držák madla na zeď a koncovky.

Balkonové madlo

Pořídili jste si nové balkonové dveře a řešíte, jaký systém zavírání si vybrat? Chcete kliku z obou stran, kombinaci kliky a madla, popřípadě zamykání nebo balkonové madlo se západkou? Vše si dobře promyslete, i kliky a madla dotvářejí dokonalý design domu nebo místnosti. Klikový systém je pohodlný, ale je ho potřeba doplnit zamykatelným systémem. Pokud potřebujete dveře ochránit proti nenechavcům, pak je vhodnější kombinace klika zevnitř a zvenku madlo. Po zavření se nikdo zvenku dovnitř nedostane. Madla samozřejmě můžete mít i z obou stran. V nabídce na trhu najdete balkonová madla  v různých provedeních i barvách, takže je lehce vyladíte s barvou dveří, oken či fasády. Vyrábějí se z plastů, hliníku i nerezu, mohou být jak vodorovná, tak svislá.

7 důvodů pro výměnu madel

Máte starší nebo poškozená madla, které však ještě slouží? Proč byste měli investovat do jejich výměny? Zde je několik zásadních důvodů:

nerezeve_madlo

  • nová madla nabízejí kvalitu materiálu i provedení
  • budete si je užívat po dlouhou dobu
  • jejich povrch je odolný a vyžaduje jen minimální údržbu
  • nová madla jsou cenově dostupná
  • vybírat můžete z celé škály barev
  • madla jsou vyráběna pouze z bezpečného materiálu
  • je zaručena zdravotní nezávadnost a bezpečné užívání

Bonusem při pořízení nových madel je dokonalý estetický dojem, kterého dosáhnete souladem mezi madlem a zábradlím. Pokud si nejste jisti volbou, vyhledejte pomoc odborníků, kteří vám navrhnou ideální kombinaci.

Kombinace materiálů a barev

S materiály a barvami si můžete vyhrát. Můžete sladit madla zábradlí a stěny schodiště nebo madla a schodiště samotné. Velké množství barev nabízejí plastová madla. Odolnost a dlouhou životnost nabízejí dřevěné zábradlí s nerezovými madly. Chlad nerezu vyrovnají dřevěné prvky, které schodiště oživí, a navíc můžete vytvořit zcela originální kombinaci. Pokud jste ochotni si připlatit, luxusní vzhled získáte použitím pravého tvrdého dřeva z buku nebo dubu. Podobně vám může posloužit plastová madla v provedení imitace dřeva.

V novostavbách se často používá kombinace dřevěného madla s celoskleněným zábradlím. Jedná se o vzdušné provedení velmi vhodné do moderních budov. Naopak ve starších budovách můžete využít umělecká tepaná zábradlí například s dřevěnými madly. Vždy vycházejte z prostoru a snažte se své představy sladit s interiérem budovy.