Jak vybrat zábradlí na terasu

Rekonstruujete nebo stavíte novou terasu či balkón? Pak budete potřebovat kvalitní venkovní zábradlí. Zábradlí na terase může být z různých materiálů a v mnoha provedeních. Jaké bude to nejlepší právě pro vás? Jaké požadavky musí zábradlí terasy splňovat? Základním kritériem výběru je bezpečí. Důležitá je i snadná údržba a vhodný design, který se bude hodit k vašemu domu či bytu a dalšímu vybavení a doplňkům. V základní nabídce je kovové pozinkované zábradlí, chromové zábradlí, nerezové zábradlí, celoskleněné zábradlí, hliníkové nebo dřevěné zábradlí. Každý z těchto druhů má své výhody i nevýhody. Je vždy potřeba zvažovat, kde bude zábradlí umístěno.

Kovové venkovní zábradlí na terasu

nerezové zábradlí

Pokud dáváte přednost kovovému zábradlí, terasa určitě ocení estetickou stránku u chromového nebo nerezového zábradlí, které dokáže působit luxusním dojmem. Kovové zábradlí na terasu je účelné a elegantní. Zaručuje dokonalé bezpečí. Nerezové zábradlí na terasu, stejně jako chromové, má opět poměrně velkou váhu, ale běžně se na terasách používá. Ocelové zábradlí venkovní nabízí volitelné profily zábradlí, různé druhy výplně, zábradlí ukotvené v horní části nebo bočně a možnost volby druhu povrchové úpravy. Kovové zábradlí venkovní se hodí i na schody na terasu.

Dřevěné zábradlí na terasu

Zábradlí na terasu dřevěné splňuje požadavek na praktickou i estetickou funkci. Používají se různé druhy i tvary dřeva, hranoly na sloupky, prkna na výplně a madla na vrchní část. Máte terasu ze dřeva? Pak se jako zábradlí na terasu dřevo určitě hodí. Výhodou je cena a také odolnost, pokud zábradlí na terasu dřevěné správně ošetříte. Materiál lze také snadno upravovat a vybírat můžete z mnoha profilů. Důležité je správné ošetření oleji, barvami a laky. Vybírejte si prostředky, které jsou určeny pro venkovní použití. Pak určitě počítejte s dlouhodobými dobrými výsledky.

Celoskleněné zábradlí na terasu

48031_p1050609

Vysoce elegantní je celoskleněné zábradlí. Je zde však potřeba počítat s vyššími náklady na pořízení a značnou hmotností. Údržba musí být častá, jen čisté a naleštěné sklo je krásné. Skleněné zábradlí má dlouhou životnost, prosvětluje prostor a umožňuje dokonalý přehled. Terasa pak působí nádherně vzdušným dojmem. Kromě celoskleněného zábradlí si lze zvolit variantu s kotvením na sloupky nebo na terče.

Terasové zábradlí z kovového pozinku

Toto kovové zábradlí venkovní se nepoužívá v interiéru. Má velkou hmotnost, takže značně zatěžuje stavební konstrukci. Poněkud obtížnější je právě kvůli vyšší váze také doprava, náročnější mechanizace, a pokud je toto zábradlí umísťováno do vyšších pater, je nutné také postavit mohutnější lešení. Při jeho výrobě probíhá větší množství úkonů, jako zaměření, svařování, přeprava do zinkovny a zpět a přeprava na místo. Při instalaci je potřeba přesně dodržet pracovní postup a hotové zábradlí již dále neupravovat, jinak by se snížila jeho životnost.

Hliníkové zábradlí s řadou výhod

Nižší cena a nízká váha zábradlí může být tím, co potřebuje právě vaše terasa. Zábradlí je totiž značně univerzální. Další předností je bezúdržbovost. Je tedy ideální pro ty, kdo nemají čas nebo chuť věnovat zábradlí speciální péči. Jednodušší je přeprava i samotná instalace. Povrch lze upravit do celé škály barev a odstínů. Vrstva, která vznikne eloxováním, je velice odolná a nemění původní barvu. Tento druh zábradlí se hodí jak do vnitřních prostor, tak právě jako zábradlí na terasu. Inspirace k tomu, jak takové zábradlí využít, je skutečně mnoho a vybere si každý zájemce. Je zde také možnost montování, se kterým si poradí i šikovný kutil.