Inspirace pro útulné schodiště

Nový či rekonstruovaný dům, krásně vybavený interiér, balkón, terasa i hala – a přece jen něco chybí. Schodiště působí nepřívětivě a smutně. I tento prostor však můžete zařídit tak, aby ladil se zbytkem vašeho domova a měli jste z něj pocit útulnosti a domácí pohody. Možností je mnoho, některé z nich budou vyžadovat složitější úpravy, jiné budou pouze estetické. Vybírejte podle toho, jaký celkový styl má váš dům, jak velký je prostor a světelné podmínky na schodišti i v jeho bezprostředním okolí. Čím tedy můžete schodiště vylepšit?

Zábradlí funkční i dekorativní

Na zábradlí se většinou pomýšlí pouze jako na bezpečnostní prvek, zvláště pokud jsou v domě staří lidé nebo naopak malé děti. Jenže zábradlí může být i okrasou celého schodištního prostoru. Pokud jste zastánci minimalismu, mohlo by vám vyhovovat celoskleněné zábradlí. To vám poskytne dokonalé bezpečí, a přitom ho nebude skoro vidět.

Eleganci do prostoru schodiště přináší nerezové zábradlí, které může nabídnout celou škálu provedení přesně podle vašeho přání. Pro dokonalé bezpečí uživatelů je potřeba dodržet výšku, kterou pro zábradlí určují normy. Základní výška zábradlí je jeden metr, minimální výška je 90 cm. Pro menší děti je možno přidat ještě jedno zábradlí ve výšce 50 cm. Nezapomeňte na to, že norma také říká, že schodiště musí mít také madla na zábradlí. I ta se mohu stát ozdobným prvkem.

Nábytek navozuje atmosféru

utulne_schodiste

I na schodišti nebo v prostoru kolem něj můžete mít některé kousky nábytku. Ideální volbou jsou vybrané kusy zhotovené na míru, prostory často bývají atypické. Umožní vám využívat i takový prostor, který má nezvyklé tvary. Pod schody můžete mít například posezení doplněné malou komodou, na mezipodestě schodů může stát menší úzká skříňka, na stěnách podél schodiště například poličky. Rovněž velmi zajímavým oživením může být i tapeta podél celého schodiště. Zvláštní pozornost věnujte nábytku tam, kde se na schodiště vstupuje přímo ze vstupní haly.

Rostliny pro oživení

Máte pocit, že vaše schodiště potřebuje oživit a prozářit? Je na schodišti dostatek prostoru? Pak zde umístěte některou ze stálezelených rostlin, které nejsou náročné na péči jako např. lopatkovec. Jestli máte na schodech výklenky, můžete zde umístit i větší druhy. S chladnějším vzduchem a dostatkem světla se zde může dařit mnoha druhům rostlin, i těm kvetoucím. Počet rostlin i jejich velikost musíte přizpůsobit rozměrům i délce schodiště. Velmi působivou dekorací jsou také rostliny umístěné za skleněným zábradlím u zdi, kde si vytvoří i vlastní mikroklima.

Dekorativní schodištní osvětlení

Mnoho užitečných i dekorativních funkcí nabízí také osvětlení schodiště. Velmi oblíbená jsou boční vestavěná světla, která neblokují prostor schodiště a mohou posloužit při noční orientaci. Pokud instalujete LED bodová světla, nemusíte se obávat vyšší spotřeby a světla můžete nechat rozsvícená po celou noc. Bodová světla mohou být umístěna na zdi nebo na boku stupínků. Zvláště děti uvítají, že se při nočním pohybu nemusejí natahovat po vypínačích. Osvětlení tak není jen pouhou ozdobou, ale je i úžasně praktické. Přečtěte si, jak a podle čeho vybírat osvětlení do chodby.

Malba nebo tapeta

Je vaše schodiště menší a prostor kolem něj stísněný? Chladnější barvy prostor otevírají, i když se nehodí do každého bytu. V okolí schodiště jsou nejoblíbenějšími barvami barvy neutrálního charakteru, například odstíny hnědé, bílé či šedé. Pro zvýšení dojmu útulnosti využijte zase světlé barvy.

Chcete schodiště zvýraznit? Vymalujte třeba tmavě modrou, zelenou nebo některý z odstínů červené. Klasikou je pak schodiště v bílé barvě, rozjasněné a ozvláštněné doplňky. Pokud si nejste volbou barvy jisti, zvolte některou z barev, které se vyskytují v okolním interiéru. Přední část jednotlivých schodů může proměnit tapeta, můžete mít všechny schody stejné nebo každý stupínek jiný.

Nezapomínejte na dekorace

Schodiště tvoří také okolní stěny, které je možno zútulnit umístěním různých dekorací – vytiskněte si fotky z dovolené, našroubujte poličky, zrcadla nebo malé knihovničky. Využít můžete také zábradlí, zvláště pokud budete potřebovat umístit některé sezónní dekorace. Vánoční i velikonoční výzdoba zde určitě najdou své místo. Další předměty jako vázy nebo sošky lze umístit na odpočívadlech. Mějte však na paměti, že méně je více a že umístěné předměty budu potřebovat častější údržbu, aby schodiště oživily čistou krásou.