Z jakých materiálů se vyrábí schody?

I takový prvek, jakým jsou schody, nemusí být ve vašem domě pouze prvkem funkčním, nýbrž také estetickým. Klasikou jsou účelové, velmi nenápadné schody, někdo ale může hledat a ocenit něco extravagantnějšího, co by se mohlo stát dominantou domu. Výsledný vzhled schodů nejvíce určuje materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Z čeho všeho se dnes schody vyrábí? Není to pouze beton.


Dřevo, sklo nebo kov? Jaké jsou jejich výhody a výsledný vzhled?

Dřevěné schody jsou takovou zaběhlou klasikou, která se hodí téměř do každého interiéru. Jejich výhodou je tudíž univerzálnost. Mohou mít nejrůznější tvary a rozměry, protože dřevo lze snadno opracovat. Často se vyrábí z tvrdého dřeva, jakým je například dub, buk nebo jasan. Levnější variantou jsou smrk a borovice, méně toho ale také vydrží, protože jejich dřevo je měkčí.

nerez držák skla pro sloupek nerezového zábradlí 4

Další výhodou je atmosféra, kterou dokážou vaší domácnosti nabídnout. Lze u nich vsadit na kresbu a strukturu dřeva, kterou můžete s vhodnou povrchovou úpravou nechat snadno vyniknout. Pokud chcete zvolit materiál, který nemá každý, můžete sáhnout také po nějaké exotičtější dřevině – dnes už se schody dělají také z materiálů, jakými jsou merbau či hevea.

Alternativami dřeva jsou sklo nebo kov. Kovové schodiště určitě zvolíte, pokud se snažíte zařídit si dům v industriálním stylu. Častými materiály jsou pozinkovaná ocel a nerez. Jeho největší výhodou je samozřejmě odolnost. Zaplatíte sice vyšší pořizovací cenu, schodiště vám ale vydrží ve stejném stavu po desítky let, nejspíš ho budete mít na celý život. Zvolit můžete buď celokovovou variantu, nebo kombinaci se sklem či dřevem.

Pokud netrpíte závratěmi a chcete docílit moderního vzhledu interiéru, výbornou variantou bude skleněné schodiště. Jejich nevýhodou je náročnější údržba, výhodou vzhled – moderní, lehký styl, který bude navíc opticky rozšiřovat prostor vaší domácnosti. Upevňovat je lze na dřevěné nebo kovové konstrukce, zvolit ale lze také přichycení do rámu. Pro dosažení co největšího efektu můžete skleněné schody doplnit celoskleněným zábradlím. Odměnou bude moderní vzhled a opticky obrovský, vzdušný a prosvětlený prostor kolem schodiště.


Čím vaše schody dále doplnit?

Schody ale nejsou všechno. Dále musíte vybrat také vhodné zábradlí, které bude ladit s požadovaným stylem interiéru. Jaké máte možnosti?
Výše jsme již navrhli jeden typ – celoskleněné zábradlí. Nemusíte ho instalovat pouze ke skleněným schodům, své uplatnění nalezne i při zbylých materiálech, vše záleží na vašem vkusu. Vsadit můžete buď na neutralitu moderního stylu, to znamená, že vaše zábradlí bude průhledné a nebudou na něm žádné další prvky. Kdo má rád něco ozdobného, může zvolit dekorativní sklo s nejrůznějšími motivy či grafikami. Všechna zábradlí tohoto typu jsou sice průhledná a lehká, opticky zvětšují váš prostor, zároveň jsou ale velmi odolná a bezpečná.

Prověřenou klasikou je nerezové zábradlí. Má dokonalý vzhled, hodí se ke všem schodům. Lze ho dobře tvarovat, je proto nejvhodnější pro spirálovité schody. Tento materiál dokáže naplnit požadavky jak industriálního, tak moderního stylu.

Alternativou může být klasika v podobě dřevěného zábradlí, kterým nelze nikdy nic zkazit. V poslední době se do popředí dostává také plast. Možná se trochu divíte, ale ano – pořídit si už můžete také plastové zábradlí.

Váš výběr bude na konci uzavírat madlo na zábradlí (přečtěte si článek Jak vybrat madlo na zábradlí). Prověřenou klasikou jsou u madel dřevo a nerez. Dřevěná madla jsou univerzální, hodí se jak k dřevěným, tak nerezovým zábradlím. V kombinaci s nerezem možná vyniknou ještě o chlup více. Alternativou jsou nerezová madla, která vyniknou všude, nejvíce možná v kombinaci se skleněnými schody.