Zábradlí na balkon a terasu podle normy

Když stavíte zábradlí na balkon a terasu, ať už v rodinném nebo bytovém domě, je nutné se řídit normou ČSN 74 3305. Ta určuje, jaká je minimální výška zábradlí, jaká je požadovaná mezera mezi tyčemi ve výplni, nebo jakou volit formu skleněné výplně. 

zabradli balkon norma (2)Realizované zábradlí na balkon v kombinaci dřevo a kov splňující normy. 

Pokud je balkon nebo terasa vyvýšená alespoň 0,8 m nad zemí, musí mít podle normy zábradlí. Naprostá většina balkonu a teras do toho tedy spadá a je nutné zajistit zde kvalitní instalaci bezpečného hrazení.

Zábradlí na terasu a balkon podle normy nejen že naplní tabulky, ale hlavně si můžete být jistí, že splní svůj účel a opravdu vás podrží. 

Výška zábradlí balkonu - norma 

Velmi důležité je pohlídat si správnou výšku zábradlí na balkoně a terase. U rodinných domů je většinou minimální výška zábradlí na balkoně 1 m. Pokud je balkon nebo terasa umístěn ve více než 12 m od země, už je nutné zábradlí o 10 cm zvýšit, tedy na 1 m a 10 cm celkově. U velmi vysokých budov se používá zvláštní výška zábradlí na balkon, a to 1 m a 20 cm. 

Kompletní pravidla pro výšku balkonového zábradlí dle normy: 

  • snížená výška zábradlí - 900 mm - tu je možné použít v případě, že hloubka volného prostoru za zábradlím je menší než 3 metry. Pokud je to více, už se přechází k vyšším zábradlím. 
  • základní výška zábradlí - 1000 mm - nejčastější výška zábradlí. Norma pro zábradlí ji nepřiděluje přesné rozměry, ale říká, že se má použít vždy, pokud neplatí jiná omezení prostoru. 
  • zvýšená výška zábradlí  - 1100 mm - když je volný prostor za zábradlím hluboký, a to přesně hlubší než 12 metrů, nebo pokud se pochůzná plocha před zábradlím svažuje se sklonem větším než 10°, případně pokud je ve volném prostoru ohroženo zdraví škodlivými látkami, je nutné použít tuto výšku zábradlí. 
  • zvláštní výška zábradlí - 1200 mm - nejvyšší minimální výška zábradlí je nutná v místech, kde je volný prostor hlubší než 30 m

Mezery v tyčové výplni na balkon podle normy 

Když se rozhodnete pro tyčovou výplň zábradlí na balkoně, mezera mezi svislými tyčemi by neměla přesáhnout 80 mm. U vodorovných tyčí je tento limit 1200 mm. 

Pro provozy určené pro děti jako jsou například mateřské školky, určuje norma mezeru mezi tyčemi vždy maximálně 80 mm. 

zabradli balkon norma (1)Skleněná výplň zábradlí také podléhá normě. 

 

Chcete na balkon zábradlí se skleněnou výplní? 

Pokud přemýšlíte nad skleněným zábradlím, musíte pro něj použít většinou vrstvené sklo v určité tloušťce a pevnosti. Druh skla i další technické požadavky na skleněné zábradlí norma pro balkonové zábradlí také upravuje. Podrobně si o tom můžete přečíst ve článku Jaká je minimální výška zábradlí.  

Usnadněte si práci s připravenými sety 

Při nákupu komponentů pro zábradlí mějte tyto předpisy v paměti, nebo sáhněte rovnou po připravených nerezových zabradlích. O to, že splňují normu se postaráme my a vy už zajišťujete jen instalaci. Navíc v kategorii najdete i atypické sety pro neobvyklé prostory.